Jak zainstalować panel natryskowy?

Nowoczesne panele natryskowe to niezwykle funkcjonalne urządzenia, które przydadzą się we wnętrzu każdej łazienki. Decydując się na konkretny model warto dobrze sprawdzić warunki techniczne, jakich wymaga jego instalacja. Może się bowiem okazać, że nasza łazienka nie posiada odpowiednich parametrów i panel natryskowy trzeba będzie wymienić na inny albo zdecydować się na kosztowne przeróbki, które ostatecznie umożliwią jego zamontowanie. W wielu punktach sprzedaży z wyposażeniem do łazienek możemy zapytać o radę fachowca, co w wielu wypadkach pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

panel_natryskowy

Sprawdźmy dostępne wymiary

To co najważniejsze w instalacji paneli natryskowych, to zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni. Mowa tu zarówno o właściwej wysokości, która pozwoli na zamontowanie panelu tak, by osoba biorąca prysznic mogła pod nim wygodnie stanąć, oraz o odpowiedniej objętości, która zapewni spadającej z prysznica wodzie swobodny odpływ bez groźby zalania całej łazienki. Dostępne w sprzedaży modele mają różną wysokość, najczęściej zaczyna się ona w okolicach półtora metra. Jeśli zaś chodzi o ochronę przeciw rozbryzgującej się wodzie to zastosowania mają różne rozwiązania; od gotowych kabin prysznicowych po brodziki zasłonięte plastikową zasłoną prysznicową lub systemem drzwi przesuwnych. Każde z tych rozwiązań ma inne wymagania odnośnie dostępnych przestrzeni. Zdecydowanie najbardziej kompaktowe są gotowe kabiny prysznicowe.

Decydująca jest instalacja wodna

Projektując miejsce do zainstalowania panelu natryskowego trzeba sprawdzić czy istniejąca w pomieszczeniu instalacja wodna pozwala na takie właśnie umiejscowienie tego urządzenia. Czasem pion kanalizacyjny w budynku uniemożliwia odprowadzenie wody z brodzika w miejscu, które zaplanowaliśmy. Innym znowu razem może się okazać, że doprowadzenie wody do dyszy nie będzie takie proste i trzeba będzie przewidzieć dodatkowe rury i kolanka na przedłużenie istniejącej instalacji wodnej w pomieszczeniu. Poza tym wybierając panele natryskowe musimy zwrócić uwagę czy nadają się one do zamontowania na płaskiej ścianie czy w narożniku. Niektóre modele pozwalają na dowolne umiejscowienie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *